صفحات

ایمیل میتواند یک ابزار قدرتمند تبلیغاتی باشد

اخیرا اعلام شده که ضریب نفوذ اینترنت در ایران حدود 30 درصد است (+). اگر این آمار را قبول کنیم بدان معنی است که بیش از 20 میلیون نفر کاربر اینترنت در ایران داریم. آمارهای دیگری هم اعلام شده که تایید کننده این موضوع است (+). این درحالی است که تعداد کاربران اینترنت در ایران در سال 85 یک سوم این تعداد بوده است، یعنی حدود هفت میلیون نفر (+).

اگر قبول داشته باشیم که امروز بیش از 20 میلیون نفر کاربر اینترنت در ایران وجود دارد، آن وقت است که میتوان امید داشت بر خلاف چهار سال قبل که اینترنت نقش چندان مهمی در تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری بازی نمیکرد، امروز نقش به مراتب پررنگ تری در آگاهی بخشی و اطلاع رسانی در جامعه ایفا نماید.

اما این 20 میلیون نفر کاربر اینترنتی کجا پنهان شده اند که به چشم من و شما نمی آیند؟ به نظر میرسد که وقتی صحبت از کاربران اینترنت میشود، همه ما به یاد وبلاگ نویس ها و وبلاگ خوانها و دوستان Facebook و Google Reader امان می افتیم، و هر چه به آنها نگاه میکنیم به جامعه بسته و کم تعدادی میرسیم، که قبول کردن صحت آمار فوق را برایمان دشوار میکند. اما باید قبول کرد که درصد بالایی از کاربران اینترنت نه وبلاگ مینویسند و نه وبلاگ میخوانند. درصد بالایی از کاربران اینترنت (شاید حتی بالای 60-70 درصد) فقط و فقط از Email استفاده میکنند.


اگر قبول کنیم که بیش از 20 میلیون کاربر اینترنت در ایران وجود دارند، که درصد بالایی از آنها صرفا کاربر Email هستند، غفلت از آنها به عنوان یک طیف از مخاطبان غیر قابل گذشت است. این 20 میلیون نفر یک سوم جمعیت ایران را تشکیل میدهند و آگاهی دادن به آنها و جهت دهی فکری آنها میتواند بسیار موثر باشد.

به نظرم، در این روزهای پیش از انتخابات ریاست جمهوری، که کاندیداهای اصلاح طلب از ضعف مفرط در اختیار داشتن رسانه مناسب برای رساندن سخنشان به گوش مخاطب عام رنج میبرند، جا دارد بطور جدی روی استفاده از Email به عنوان یک رسانه قدرتمند و فراگیر حساب کنند. میدانم که در انتخابات 4 سال قبل از صرف انرژی بر روی رسانه اینترنت نتیجه مطلوب گرفته نشد، و همه به آن بدبین شده اند. اما داستان اینترنت امروز با بیش از بیست میلیون کاربر با چهار سال قبل که نهایتا 5-6 میلیون کاربر وجود داشته کمی متفاوت است.

۱۰ نظر:

ناشناس گفت...
این نظر توسط یک سرپرست وبلاگ حذف شد.
بی های و هوی گفت...
این نظر توسط یک سرپرست وبلاگ حذف شد.
دوست گفت...
این نظر توسط یک سرپرست وبلاگ حذف شد.
ال یاسین گفت...
این نظر توسط یک سرپرست وبلاگ حذف شد.
ال یاسین گفت...
این نظر توسط یک سرپرست وبلاگ حذف شد.
ناشناس گفت...

آقای رادمند
این پیام من ارتباطی با متن نوشته شما ندارد. من دنبال پیدا کردن کسانی بودم که در سازمان مدیریت صنعتی تحصیل کرده اند. اسمی مشابه نام شما یافتم. در صورتی که این اسم خودتان هستید خواهش می کنم برای من پیغامی حاوی آدرس ایمیل یا تلفنتان را ارسال نمائید. سپاسگزارم.

Arash گفت...

دوست عزیز، شما هیچ راه تماسی از خودتان نگذاشته اید. من حتی نمیدانم چه کسی این کامنت را پای مطلب من گذاشته. لطفاً خودتان را معرفی کنید و یک راه تماس هم به من بدهید تا بتوانم با شما تماس بگیرم.

باباجون گفت...
این نظر توسط یک سرپرست وبلاگ حذف شد.
حافظان گفت...
این نظر توسط یک سرپرست وبلاگ حذف شد.
ناشناس گفت...

Hi - I am really delighted to find this. cool job!