صفحات

وضعیت اسف بار رباتیک ایران، و بیانیه انجمن فیزیک

چند روز قبل به ضرورت کاری در جلسه ای حاضر بودم. میزبان جلسه یکی از مدیران موفق و خوشنام کشور بود که در یکی از شرکتهای باسابقه و شناخته شده برای انجام کاری به حضورشان رسیده بودیم. در ابتدای جلسه که مطابق معمول به معرفی اولیه طرفین میگذرد، فردی که مسوولیت این امر را به عهده گرفته بود، در معرفی من اشاره ای به سابقه چندساله ام در زمینه رباتیک کرد. اینجا بود که میزبان مذکور لبخندی زد و گوشه چشمی نازک کرد و با لحنی طنز گونه گفت: «عجب! پس شما هم در زمینه رباتیک فعال بوده اید! پس باید به خاطر موفقیت های اخیر به شما هم تبریک گفت.». اشاره ایشان به خبری بود که با آب و تاب بسیار درباره رباتی به نام سورنا از تلویزیون پخش شده بود.


نمیدانم سورنا چیست، چه قابلیتهایی دارد، و قرار است چه کارهایی بکند. اما همینقدر میدانم که آنچه در آن کلیپ خبری پخش شد، چیزی جز یک ربات ساده تعقیب خط نیست که به جای یک جعبه کوچک که معمولا به عنوان بدنه این رباتها استفاده میگردد، از یک هیبت ۱۶۰ سانتیمتری مشابه بدن آدمیزاد برای آن استفاده شده است. ضمنا یک بلندگوی ساده هم داخل آن تعبیه شده که متن از قبل ضبط شده ای را پخش میکند. فقط کافی است اطلاعات خیلی سطحی از رباتهای پیشرفته ای که در دنیا (و حتی در همین ایران خودمان) ساخته شده داشته باشید تا به سرعت دستگیرتان شود که سورنا (دست کم آنچه در آن خبرها نمایش داده شد) بیشتر به یک شوخی شبیه است.


شرم آور است که دستاورد بیش از ۱۰ سال فعالیت مستمر چند هزار دانشجو و دانش آموخته علاقمند ایرانی در حوزه رباتیک میشود یک ربات تعقیب خط! رباتیک در ایران، با وجود این علاقمندان بسیاری داشته و دارد که با عشق و علاقه در آن حوزه فعالیت میکنند، متاسفانه توسط گروهی نمایندگی میشود تنها به فکر گرفتن ماهی خویش از این آب گل آلود هستند. وقتی روابط عمومی فلان موسسه آموزش عالی، یا رییس فلان دانشگاه یا حتی فلان استاد دانشگاه سالی چند بار به دلایل مختلف در رادیو و تلویزیون و مطبوعات عالم و آدم را خبر میکنند که «آهای ملت! چه نشسته اید که رباتهای بچه هاتان قهرمان جام جهانی شده اند.»، دیگر چه توقعی دارید که دختر بیچاره ای خودش را ستاره دنباله دار ذهن کسی ننامد.

نیازی نیست ذکر کنم که در آن جلسه (که در ابتدا ذکر کردم) چقدر خجالت کشیدم، و چقدر تلاش کردم که نشان بدهم که من از آنها نیستم، و اینکه من اصلا به دلیل همین دروغ و دغل ها بود که عطای کار در این حوزه را به لقایش بخشیدم.

* * *

هنوز عرق شرم این واقعه از پیشانیم خشک نشده بود که دوست دیگری خبر هیجان انگیز دوم را به فهرست بلندبالایی از دوستان مشترک امان (همگی رباتیک کار) ارسال نمود. خبر را خودتان ببینید: «پدر علم هوش مصنوعي نوين در گفتگو با قدس: نخستين روبات انسان نماي سخنگوي ايراني بزودي رونمايي مي شود». از قضا این آقا قرار است مشاور رباتیک شهردار تهران هم بشود. خبرش را هم همشهری منتشر کرده.


ای کاش یک انجمن علمی، یا انجمن صنفی یا چیزی شبیه این در بین رباتیک بازان ایرانی تشکیل میشد که حداقل سخنگوی بدنه عاشق و علاقمند رباتیک ایران باشد. ای کاش به جای این بیانیه انجمن فیزیک ایران، دوستان کمیته کلی ربوکاپ ایران درباره این گونه اخبار موضع گیری میکردند. هرچند که رفتارها و موضع گیریهای این دوستان، خود بارزترین نمونه رفتارهایی است از این دست. آنجا که رییس این کمیته ملی، جلوی چشم صدها نفر از علاقمندان اعلام کرد که مسابقه ربوکاپ Iran Open آنقدر خوب است که مسابقات آمریکایی US Open را از دور خارج کرده است [!] ، به نظرتان انتظار موضع گیریهایی از جنس آنچه انجمن فیزیک انجام داده، انتظاری بیجا نیست؟

توضیح بعد از انتشار: بیانیه انجمن فیزیک مربوط به اخبار اخیر نیست. چند سال قبل منتشر شده. منظور از آوردن آن در این یادداشت، تاکید بر نوع نگاه حرفه ای است که در آن هست و ای کاش در جاهای دیگر نیز دیده شود.