صفحات

و اما سایت فوتبالیستها

دو سه سالی هست که روی ایده یک سرویس اینترنتی کار میکنم، که فکر میکنم جای خالی اش در پهنه وسیع اینترنت به شدت خالی است. علاقمندان مسابقات ورزشی و به خصوص فوتبال درصد بالایی از کاربران اینترنت را تشکیل میدهند. این درحالی است که با وجود پیشرفتهای عجیب و غریب سرویسهای اینترنتی در زمینه های گوناگون، و وجود سایتهای مختلف خبری و اطلاع رسانی درباره مسابقات فوتبال، هنوز گاهی برای مطلع شدن از نتیجه یک مسابقه باید ساعتها منتظر بمانیم تا خبر مربوط به آن در یک خبرگزاری منتشر شود. بسیار پیش آمده که مسابقه ای از لیگ برتر ایران، یا حتی مسابقاتی مانند جام باشگاههای آسیا را دنبال میکرده ام، اما تا ساعتها پس از پایان مسابقه، علیرغم تلاش بسیار نتوانسته ام خبری درباره آن پیدا کنم.

البته سرویسهای متعدد خارجی وجود دارند که وظیفه اطلاع رسانی لحظه به لحظه درباره مسابقات فوتبال اروپایی و بین المللی را به انجام میرسانند (مثل Livescore که تفریبا همه گزارشگران تلویزیون ایران هم مشتری دائم آن هستند)، اما حتی همین سایتهای پر مخاطب نیز به حداقلها اکتفا کرده اند. این سایتها که غالبا به بنگاههای شرط بندی وابسته هستند، در بهترین شرایط تنها برای چند لیگ معتبر اروپایی و مسابقات ملی قابل استفاده هستند و به هیچ عنوان مسابقات فوتبال درجه دو و سه دنیا (مثل بازیهای لیگ ایران یا مسابقات آسیایی) را تحت پوشش قرار نمیدهند.

در این شرایط، و با نیم نگاهی به مفاهیم جدید دنیای وب (Web 2.0) از قبیل تولید محتوا توسط کاربران و به اشتراک گذاشتن اطلاعات و ...، و با توجه به اینکه کاربران اینترنت در دنیای وب جدید خودشان بهترین تولیدکننده محتوا هستند، به این فکر افتادم که اگر مکانی داشته باشیم که بتوانیم با مراجعه به آن در جریان نتایج و آخرین رخدادهای یک مسابقه فوتبال قرار بگیریم، و در عین حال اگر اطلاعی داریم، آن را در اختیار دیگران قرار دهیم، خیلی خوب میشود.

این بود که سایت فوتبالیستها را با همکاری دو نفر از بهترین دوستانم طراحی و در شکل و شمایل فعلی پیاده سازی نمودم.


سایت فوتبالیستها، که امروز رسما شروع به کار آن را اعلام کردیم، البته پیشینه ای دارد که فعلا از اشاره به آن صرف نظر میکنم. اما همین قدراشاره میکنم که قصد نداریم این سایت را در همین حد و اندازه نگه داریم. به اعتقاد من جای یک پاتوق جدی برای علاقمندان فوتبال در دنیای وب به شدت خالی است و فوتبالیستها قصد دارد این جای خالی را (یا حداقل بخشی از آن را) پر نماید. به همین دلیل هم هست که فعلا زبان سایت انگلیسی است. این به این دلیل است که فکر میکنم این سایت میتواند در آینده از همه جای دنیا مخاطب داشته باشد. هرچند که در همین ابتدای کار امکان ارسال مطلب به زبان های دیگر (از جمله فارسی) بطور کامل در آن گنجانده شده است. جالب است بدانید که در حال حاضر هم داریم روی سرویسهای دیگری (بازیهای پیش بینی، اخبار، شبکه های اجتماعی و ...) کار میکنیم که به محض آماده شدن هرکدام، آنها را برای استفاده همه در سایت فوتبالیستها معرفی میکنیم.

نحوه استفاده از سایت فوتبالیستها
برای استفاده از این سایت کافی است وارد صفحه مربوط به بازی مورد نظرتان شوید و آخرین نتیجه و رویدادهای مختلف بازی را دنبال کنید. فقط کافی است یک نفر از اعضای سایت در هر لحظه آنلاین باشد و آخرین وقایع بازی را برای اطلاع سایرین در آن وارد نماید تا به سادگی شما هم در جریان قرار بگیرید. ما خودمان تلاش میکنیم که همه بازیها را پوشش دهیم، اما قطعا ما انرژی کافی برای انجام این کار را نداریم و لازم است که کم کم همه علاقمندان در سایت مشارکت نمایند.

برای عضویت در سایت هم کافی است یک OpenID داشته باشید تا با استفاده از آن در سایت Login نمایید. OpenID سیستم جدیدی است برای Login کردن در سایتهای مختلف، که با استفاده از آن دیگر لازم نیست برای هر سایتی یک Username و Password جداگانه داشته باشید. کافی است یک بار در یک سرویس دهنده OpenID ثبت نام کنید و از این به بعد از همان آدرس در جاهای مختلف استفاده نمایید. جالب است بدانید که اکانت شما در بسیاری از سرویس های فعلی اینترنت (مثل WordPress یا Technorati) میتواند به عنوان OpenID شما مورد استفاده قرار گیرد. یعنی اگر شما مثلا یک وبلاگ در Wordpress داشته باشید، از همان آدرس وبلاگتان میتوانید به عنوان OpenID جهت ورود به سایتهای مختلف (از جمله فوتبالیستها) استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر [اینجا] را ببینید.