صفحات

آی فون و تکنولوژی جدید صفحات نمایش چند لمسی

سرانجام پس از حدود 6 ماه انتظار، آخرین شاهکار تکنولوژی Apple با نام iPhone به بازار آمد، و سیل مشتاقان و علاقمندان بعد از ساعتها ایستادن در صف به آن دست یافتند. اما سئوال مهم:

این iPhone چه دارد که اینطور سر و صدا راه انداخته و نظرها را به خود جلب کرده؟
در جواب باید گفت که iPhone علاوه بر زیبایی (که ویژگی اغلب محصولات Apple است)، و صدها قابلیت ریز و درشتی که به کارآیی هرچه بیشتر آن کمک مینماید، دست کم در یک زمینه یک جهش در تکنولوژی محسوب میشود.


صفحه نمایشگر iPhone برای اولین بار از نوع صفحات نمایشی چندلمسی (Multi Touch) است. تا پیش از این صفحات نمایشی لمسی (Touch Screen)، که در کامپیوترهای Tablet PC، کامپیوترهای جیبی (PDAها) و ... استفاده شده است، از نوعی بوده است که در هر لحظه تنها یک نقطه از صفحه باید لمس گردد. اما فناوری جدیدی که برای اولین بار در iPhone به کار گرفته شده است، از نوع صفحه نمایش Multi Touch است.

این صفحات، همانگونه که از نامشان پیداست، این توانایی را دارند که مختصات نقاط لمس شده به همراه میزان فشار وارده بر هر نقطه را به صورت جداگانه تشخیص دهند. همین توانایی به ظاهر ساده، امکان پیاده سازی قابلیتهای شگفت انگیزی همچون کار کردن همزمان با چند انگشت، بزرگ و کوچک کردن تصاویر با استفاده از دو یا چند انگشت و ... را در اختیار ما قرار میدهد، که تا پیش از این ممکن نبود.


محصول پر سروصدای دیگری که از این فناوری استفاده میکند، سیستم کامپیوتر جدید Microsoft با عنوان Microsoft Surface است، که احتمالا به زودی به بازار عرضه خواهد شد. ویدئوی جالبی درباره این سیستم در این صفحه هست که تماشای آن خالی از لطف نیست، و اطلاعات مفیدی درباره Microsoft Surface در اختیارتان قرار میدهد [لینک].


حتما در آینده، محصولات متنوع و جالبی با استفاده از این تکنولوژی به بازار عرضه خواهد شد.