صفحات

محمد نژاد صداقت مهمان برنامه شب شیشه ای شبکه تهران

ساعت حدود 2 نصفه شب (به وقت مالزی) یک SMS از ایران برایم رسید که محمد نژاد صداقت مهمان برنامه «شب شیشه ای» شبکه تهران است. بلافاصله از جا پریدم، و کامپیوتر را روشن کردم و سعی کردم شبکه تهران را از طریق اینترنت ببینم. برایم جالب بود، که چه شده که در چنین برنامه پر بیننده ای، از محمد به عنوان مهمان دعوت کرده اند.

در طول 2 سال گذشته همین آقایانی که با تمام توان موفق شدند، کمیته ای به نام کمیته ملی [!] ربوکاپ ایران درست کنند، و آن را دستاویز همه گونه فعالیتهای تبلیغاتی خود قرار دادند، با اتکا به ارتباطات وسیعشان، و با اتصال به منبع لایزال پول (نمیگویم این منبع لایزال پول دانشگاه آزاد قزوین کجاست. گفتن ندارد که) کلیه صداهای مخالف در این حوزه را بایکوت خبری کردند. بهتر بگویم، با آن نمایشهای با شکوهی که آقایان با صرف میلیونها تومان سرمایه به راه می اندازند، دیگر برای هیچ خبرنگار و گزارشگری جای هیچ تردیدی باقی نمی ماند که جوانان ایرانی قطب برتر رباتیک دنیا هستند، و دانشگاه آزاد اسلامی قزوین دُر درخشانی است بر تارک این قطب برتر رباتیک دنیا!

از بنگاههای خبر پراکنی ایرانی هم که منتظرند که یک نوجوان ایرانی در ابرقو خود را ستاره دنباله دار ذهن کسی بنامد، و آن را سیصد بار در بخشهای مختلف خبری به رخ ملت بکشند، دیگر چه انتظاری میتواند داشت. وقتی آقای رئیس دانشگاهی (منظورم رئیس واحد دانشگاهی است) که از قضا یک کمیته هم برای خودش درست کرده، و خودش را رئیس آن کمیته هم کرده، به آقای ضرغامی میگوید که کمیته من و دانشگاه من برای برگزاری یک مسابقه بین المللی از فدراسیون جهانی مجوز گرفته، توقع دارید آقای ضرغامی بپرید کدام مجوز؟ یا مثلا بگوید «اهه! مسابقه ربوکاپ آزاد برگزار کردن که مجوز نمیخواهد.»؟ آیا توقع دارید وقتی تمام ایل و تبار شبکه خبر یک هفته تمام در محل مسابقات قزوین اپن بساط پهن کرده اند، گزارش بدهند که آهای ملت این مسابقات بین المللی که میگویند آنقدرها هم که میگویند بین المللی نیست؟

مهم تر از همه اینها این که این آقایان بطور کل یک فعالیت مثبت علمی و تکنولوژی را که از قضا در ایران هم خوب شکل گرفته بود از مسیر خود خارج کرده اند. اصلا انگار نه انگار در یک رویداد علمی مانند این، برد و باخت مسئله نیست. انگار نه انگار که هدف پیشرفت مرز دانش و فناوری است. کار را به جایی رسانده اند که داد و ستد تیم میکنند با هم. یعنی تا میبینند یک تیمی دارد نتیجه میگیرد میروند میخرندش، که در مراسم اختتامیه اعلام کنند همه جایزه ها توسط دانشگاه افتخار آفرین قزوین ربوده شد [+]! دیگر از چنین افرادی چه انتظاری دارید؟ وقتی تیم را میخرند، که خرید سورس کد برنامه های دیگران، و اعضای کلیدی تیمهای دیگر که سر شاخش است. یک نگاهی اگر خواستید به اینجا هم بیندازید.

بگذریم، حرف گفتنی درباره این ها زیاد است. دیشب وقتی موفق شدم برنامه شب شیشه ای را ببینم، انتهای برنامه بود. حتما از آرشیو صدا و سیما پیدایش میکنم، ببینم محمد چه گفته. امیدوارم موفق شده باشد حداقل بخشی از حرفهایش را بزند. محمد از آدمهای شناخته شده و خوش نام ایرانی در عرصه بین المللی است [+ +]. هرچه باشد جزو تیم آقایان نبوده، و همواره مخالفت خود را با کارهای غیر اصولی آنها ابراز کرده. برایم جالب است بدانم چطور پای محمد به چنین برنامه پربیننده ای کشیده شده. کار هر کسی که بوده دمش گرم.

فیفا و اساسنامه فدراسیون فوتبال

بسیار خوشحال شدم که فیفا اساسنامه ای را که بر اساس آن محمد علی آبادی میتوانست رییس مجمع فدراسیون باشد را تایید نکرد، هرچند دلیل این رد شدن اصلا چیزهای دیگری باشد ...