صفحات

ساماندهی، اسپارتاکوس و حاج رسول رستگاری

یادم میاد چند سال قبل یک سریالی از تلویزیون پخش میشد که درباره یک اردوگاه اسرای ایرانی در خاک عراق بود. یکی از اسرای ایرانی که در این اردوگاه بود به نام حاج رسول رستگاری بود. این آقای حاج رسول رستگاری یک جورایی سمت فرماندهی داشت، و عراقیها میدانستند که در بین اسرای ایرانی آن اردوگاهه، اما دقیقا نمیدانستند حاج رسول کدام یک از اسراست.

خلاصه اینکه عراقیها تلاش بسیاری کردند که حاج رسول را شناسایی کنند اما موفق نشدند. برای اینکار به هر حربه ای متوسل شدند. در یکی از آخرین ترفندها، همه اسرا را در محوطه اردوگاه جمع کردند و خواستند حاج رسول رستگاری خودش را معرفی کنه (یا اینکه یک نفر او را معرفی کنه)، و در غیر این صورت همه اسرا جریمه میشدند (یادم نیست، مثلا کتک مفصلی میخوردند). در این شرایط بود که حاج رسول نتوانست تحمل کنه که سایر اسرا هم به خاطر او کتک بخورند، و از میان جمعیت با فریاد گفت: «حاج رسول رستگاری منم!» در همین هنگام افراد دیگری از میان جمع با صدای بلند همین جمله را تکرار کردند ... و ظرف مدت کوتاهی همه اسرا داشتند فریاد میزدند: «حاج رسول رستگاری منم!»، و خودشان را حاج رسول معرفی میکردند. بدین ترتیب بود که ترفند عراقیها ناکار ماند و کسی نتوانست حاج رسول را شناسایی کند.

امروز، تلویزیون فیلم سینمایی اسپارتاکوس را پخش میکرد. جالب بود برام که در یکی از صحنه های این فیلم هم این ترفند را دیدم. در جایی که ماموران سپاه روم به گلادیاتورها گفتند که به همه اجازه زندگی داده خواهد شد، و کسی کشته نخواهد شد، تنها به شرط آنکه زنده یا مرده اسپارتاکوس تحویل سپاهیان روم بشه، ناگهان اسپارتاکوس فردین بازیش گل کرد و بلند شد و خودش را معرفی کرد. اما درست در همین لحظه سایر گلادیاتورها هم برخواستند و خودشان را اسپارتاکوس معرفی کردند.

اما غرض از ردیف کردن این مطالب این بود که به اینجا برسم که در میان هیاهوی این طرح ساماندهی و نظرات مختلفی که درباره اش داده میشود، با خواندن این یادداشت حامد بی اختیار یاد حاج رسول رستگاری و اسپارتاکوس افتادم. جدا این طرح ساماندهی و روش اجرای آخ خیلی سوراخ داره ها. اگر هر کدام از مخالفان این طرح کمی وقت بذاره و بره یکی دو تا سایت یا وبلاگ مورد علاقه اش را به سبک حامد[!] در این سایت ثبت کنه، چی میشه به نظرتون؟ فکر میکنم حداقلش این باشه که آقایان سعی میکنند به نحو پخته تری به ساماندهی اوضاع بپردازند.

۱ نظر:

احسان عباسي گفت...

مطلب شما با ذکر منبع در پستى با عنوان "طرح ساماندهی پايگاه‌های اينترنتی ايرانی در يک نگاه" (مجموعه لينک‌هاى جمع‌آورى شده در خصوص طرح ساماندهى پايگاه‌هاى اينترنتى ايرانى) و به آدرس http://www.iranianpep.com/2007/01/samandehi_links.html قرار گرفت.