صفحات

از ماست که بر ماست

اين مطلب «مديريت ايرانی» را حتما بخوانيد، خواندنيست (لينک از Carpe Diem). حس ميکنم تمام حرفهايی را که تلاش ميکردم درباره فوتبال ايران در يکی دو يادداشت اخيرم [+ +] بيان کنم را به طريق بسيار زيباتری بيان کرده. البته اين مطلب خيلی کلی تر از بحث فوتبال است، و به مشکلات بزرگتری ميپردازد، اما مصداق بزرگ آن در ذهن من فعلا «فوتبال ايرانی» است.

فقط من با اين نوع نگاه يک مشکل کوچک دارم. آنهم اينکه فکر ميکنم نوع نگاه اين يادداشت طنز زيبا (مثل خيلی از تحليلهای ديگر)، از آن نوع نگاهها است که تقصيرات را از گردن ما برميدارد، و مقصر همه شکستها و عقب ماندگيها را به گردن يک شخص سوم (حقيقی يا حقوقی) به نام مديريت می اندازد. انگار نه انگار که نقش منفی اساسی را در اين ميان خود ما بازی ميکنيم.

در مورد مثال تيم ملی فوتبال، که از قضا خيلی شبيه حکايت فوق است، آن کميته تحقيق (همان خرد جمعی خودمان) سعی کرد به نتيجه ای برسد که مردم دوست داشتند (مردم_ مردم هم که نه؛ به نظر من روزنامه ها اين افکار را در ذهن مردم کرده بودند). قبل از آن هم اين خود مردم بودند که مقصر را (پاروزن کم کار، يا همان علی دايی) شناسايی کردند و ...

خلاصه اينکه خيلی نبايد تقصيرات را گردن اين و آن انداخت. مديريت، شخصيتی جدا از ما نيست. بد نيست گاهی تلنگری به خودمان هم بزنيم.

نرم افزارهای Open Source برای Windows - قسمت اول

نهضت Open Source روز به روز طرفداران بيشتری پيدا ميکند. در ايام نه چندان دور (همين چند سال قبل)، اگر از کسی درباره نرم افزارهای Open Source سوال ميکردی، نهايتا به يکی دو پاسخ عمومی همچون سيستم عامل Unix يا کامپايلر زبان C ميرسيدی. واقعيت آن است که صنعت توليد نرم افزار هنوز آنقدر رشد نکرده بود، و تعداد نرم افزارهای کاربردی آنقدر زياد نبود که انتظار شنيدن نامهای متعددی را داشته باشيم.

اما با پيشرفت سريع نرم افزارهای کاربردی، و استفاده گسترده از آنها، طرفداران نرم افزارهای Open Source هم بيکار ننشسته اند، و به توليد نرم افزارهايی با کيفيت مناسب، برای رقابت با نرم افزارهای تجاری موجود پرداخته اند. يکی از معروفترين اين نرم افزارها همان Firefox معروف است، که طبق اخباری که از گوشه وکنار شنيده ميشود، به آرامی در حال ربودن گوی سبقت از همتايان خود (از جمله Internet Explorer) است.

در گذشته، نرم افزارهای Open Source عمدتا تحت سيستم عاملهای غير از Windows بودند؛ اما در سالهای اخير توسعه نرم افزارهای Open Source تحت Windows نيز مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به گستردگی استفاده از محيط سيستم عامل Windows و سادگی، سبک بودن، قدرتمندی و راحتی کار با نرم افزارهای Open Source مناسب ديدم که برخی از اين نرم افزارها را اينجا معرفی کنم. توجه کنيد که يکی از مهمترين ويژگيهای اين نرم افزارها رايگان بودن آنهاست، لذا برای استفاده از آنها نياز به پرداخت هيچ پولی نيست. به کرک و شماره سريال و امثالهم نيز نياز نداريد.

Gaim
نرم افزار Instant Messaging يا همان Messenger خودمان. توسط اين نرم افزار ميتوانيد همزمان به اکانت خود در Yahoo! Messenger و MSN Messenger و ICQ و چندين سرويس Chat ديگر متصل شويد و در يک محيط واحد از امکانات همه آنها استفاده کنيد. [دريافت]

Mozilla Firefox/Thunderbird
فکر نميکنم در مورد اين دو نرم افزار نياز به توضيح خاصی باشد. Firefox يک مرورگر قدرتمند وب و Thunderbird نرم افزاری برای دريافت و ارسال email (مشابه Outlook) است.


هر دو نرم افزار قابليت سفارشی شدن (Customization) مطابق سليقه کاربر را دارند. [دريافت فايرفاکس] [دريافت تاندربرد]

OpenOffice.org
اين مجموعه نرم افزاری قدرتمند که بين کاربران سيستم عاملهای لينوکس طرفداران زيادی دارد، جايگزين مطمئنی برای مجموعه Office مايکروسافت ميتواند باشد. اين مجموعه، شامل شش نرم افزار است که ميتواند برای کار با صفحات گسترده (Spreadsheet)، بانکهای اطلاعاتی، اسناد (Document)، نمايش اسلايد و ... مورد استفاده قرار گيرد. اين مجموعه اکنون در محيطهای مختلف، و از جمله ويندوز قابل استفاده است. [لينک]

GIMPshop
يک جايگزين کامل (و حتی در برخی موارد بهتر) برای فتوشاپ. فوق العاده سبک و با کاربری آسان و قابليتهای فراوان. [لينک]

Filezilla
يک نرم افزار کامل و عالی برای نقل و انتقال فايل بر روی سايتهای FTP. [دريافت]

Notepad++
با دانلود کردن اين Editor جذاب و قدرتمند، آن را جايگزين Notepad خود نماييد. قابليتهای زيادی دارد، از جمله اينکه اگر فايلهای برنامه های زبانهای مختلف را با Notepad++ باز کنيد، ميتوانيد کلمات کليدی، متغيرها، توضيحات و ... را به رنگهای مختلف ببينيد. [دريافت]

ادامه دارد ...

کنفرانس

READIUS، شاهکار جديد فيليپس

شرکت آلمانی فيليپس (Philips)، به تازگی نمونه آزمايشی يک کامپيوتر جيبی ويژه مشاهده و خواندن فايل با عنوان Readius را به بازار عرضه کرده است. اين دستگاه که ويژگی منحصر به فرد آن استفاده از يک صفحه نمايش انعطاف پذير است، اين امکان را به استفاده کنندگان ميدهد که به هنگام استفاده، با باز کردن آن صفحه نمايش آن را تا ابعاد يک نمايشگر 5 اينچی بزرگ نمايند (320 پيکسل در 240 پيکسل)، و پس از پايان مطالعه ميتوانند صفحه نمايش را جمع کنند، و آن را در جيب خود بگذارند (100 ميليمتر * 60 ميليمتر * 20 ميليمتر).


صفحه نمايش مذکور که به دليل انعطاف پذيری و قابليت جمع شدن آن، از آن تحت عنوان کاغذ الکترونيکی (e-Paper) نيز ياد ميشود، يک نمايشگر تک رنگ (Monochrome)، است که کنتراست بالايی دارد، و همين ويژگی آن را به يک ابزار مناسب برای خواندن متون، شکلهای گرافيکی و حتی نقشه های الکترونيکی تبديل نموده است.

يک ويدئوی کوتاه تبليغاتی که نمايش عملکرد اين دستگاه دوست داشتنی است را ميتوانيد در اين آدرس مشاهده نماييد.

منبع [1 2]