صفحات

در باب ربوکاپ و به لجن کشیده شدن آن در ایران

ربوکاپ را میشناسید؟ همان که در ایران به نام جام جهانی فوتبال رباتها مشهور است. حتما هم میدانید که تیمها و گروههای ایرانی یکی از بزرگترین گروههای شرکت کننده در همایشهای بین لمللی ربوکاپ در سالهای اخیر بوده اند. آیا میدانید که متاسفانه، علیرغم تبلیغات وسیع و عمدتا دروغین پیرامون ربوکاپ، ایران را به هیچ عنوان نمیتوان جزو کشورهای پیشرو رباتیک دنیا قلمداد کرد؟ آیا میدانید فعالان پروژه های ربوکاپ در سایر نقاط دنیا، چه استفاده هایی از نتایج تحقیقاتشان میکنند؟ ایرانیها چطور؟

متاسفانه باید گفت تقریبا تمام گروههای ایرانی شرکت کننده در همایشها ومسابقات ربوکاپ، یک هدف را از شرکت در این رویداد علمی دنبال میکنند، و آن هم کسب مقام است. یعنی میخواهند روی سکو بروند و کاپ یا Certificate ای بگیرند و بعد در ایران از مزایای آن بهره مند شوند. موارد متعددی را در میان اعضای تیمها سراغ دارم که اهداف متعالی تری را دنبال میکنند، اما متاسفانه باید بگویم هدف سرپرستان تیمها معمولا همین است، و از آن بدتر این که حاضرند برای نیل به این هدف هرکاری بکنند.

میدانید هدف ربوکاپ چیست؟ امروز دیگر آنقدر ربوکاپ در جامعه شناخته شده است، و آنقدر به فعالان عرصه ربوکاپ در کشور پرداخته میشود، که فکر میکنم دیگر همه میدانند ربوکاپ چیست، و قرار است تا سال 2050 به کجا برسیم و ... و ... و ... آنچه همگان احتمالا نمیدانند آن است که ربوکاپ یک مسابقه نیست. ربوکاپ یک پروژه است. و خیلی خیلی خیلی بیش از آنکه در جامعه ما برای آن تبلیغ میشود، اهداف تبلیغاتی را دنبال مینماید. البته تبلیغ و ترویج دانش رباتیک است و بسیار هم خوب است. این بخش را عینا از سایت رسمی ربوکاپ ترجمه کرده ام:

قصد ما اين است که با فراهم آوردن جذابيت در عين دشواری، از ربوکاپ به عنوان ماشين تبليغاتی تحقيقات در رباتيک و هوش مصنوعی استفاده گردد. يکی از راههای موثر برای ترويج تحقيقات در زمينه های مهندسی صرف نطر از توسعه کاربردهای خاص، اين است که يک هدف بزرگ و بلند مدت تعيين نماييم. و هنگامی که دستيابی به چنين هدفی نيازمند تلاشی بزرگ و دسته جمعی باشد، به آن يک پروژه رقابتی بزرگ (Grand Challenge Project) ميگوييم. ساخت يک ربات فوتباليست به خودی خود دستاورد اقتصادی، يا اجتماعی خاصی دربر ندارد، اما انجام آن به مثابه دستيابی به زمينه های مختلفی از فناوری محسوب ميگردد. ما چنين پروژه ای را يک پروژه برجسته (Landmark Project) ميناميم. ربوکاپ در عين آنکه يک مسئله استاندارد است، يک پروژه برجسته است.

واضح است که وقتی شما در یک پروژه رقابتی بزرگ کار میکنید، اصل آن رقابت هدف نیست. یعنی شما باید خیلی کوته فکر باشید که تمام هم و غمتان را صرف اول شدن درمسابقه کنید، و از اهداف بلند پروژه غافل شوید. متاسفانه این اتفاقی است که در میان RoboCupperهای ایرانی افتاده. دوستانی که سابقه حضور در همایشهای ربوکاپ را داشته اند، این را به خوبی میدانند که متاسفانه زشت ترین رفتارها و متوسل شدن به بدترین مستمسکها برای کسب امتیاز و ... از سوی تیمهای ایرانی در سالهای گذشته دیده شده. انواع و اقسام تقلبها، زیر آب زنی ها، کپی برداری از روی برنامه های دیگران، خرید و فروش رای (در رقابتهایی که برنده با رای گیری تعیین میشود) و با عرض شرمندگی اخیرا خرید و فروش تیم، خرید و فروش اعضای تیمهای دیگر، خرید و فروش سورس برنامه های دیگران و ... رفتارهایی است که به وفور در بین تیمهای ایرانی رایج شده. متاسفانه اوضاع به گونه ای است که برخی از دوستان خوشنام در این عرصه، در سالهای اخیر به دفعات در بین RoboCupperهای کشورهای دیگر به دلیل رفتارهای زشت هموطنانشان چاره ای جز ابراز شرمندگی نداشته اند. جالب اینجاست که یک بررسی سریع نشان میدهد که بسیاری از رفتارهای خجالت آور اینچنین، از سوی گروهی خاص با نام و نشان مشخص سر زده است. به خاطر پرهیز از اطاله کلام، از ذکر موارد خودداری میکنم.

مسابقات آزاد ربوکاپ ایران مشهور به قزوین اپن
اما تازه ترین نمونه این حرکات (که متاسفانه میتوان صفت رفتارهای ایرانی در دنیای ربوکاپ را به آن داد)، حرکتی به شدت سازماندهی شده تحت عنوان مسابقات ربوکاپ آزاد ایران (Iran Open) است. سال گذشته برگزارکنندگان تورنمنت ایران اوپن، با سوء استفاده از اعتبار و شخصیت جمعی از افراد خوشنام در عرصه ربوکاپ ایران، با ارایه وعده های دروغ تورنمنت ایران اوپن ۲۰۰۶ را برگزار نمودند. متاسفانه از آندست رفتارها که در بالا به آن اشاره شد، به وفور در این تورنمنت دیده شد. سوء استفاده وسیع تبلیغاتی آقایان از این رویداد بر همگان عیان بود. مراسم اهدای جوایز ایران اوپن ۲۰۰۶ یکی از تشریفاتی ترین و درعین حال مضحک ترین مراسمی بود که تا کنون دیده بودم. دروغهای بزرگ و فریبنده آقایان، زینت بخش مراسم بود و حضار را به وجد آورده بود. آنجا که برای خوش آمد نماینده مجلس شورای اسلامی اعلام شد با برگزاری مسابقه ایران اوپن، مسابقات ربوکاپ آمریکا از درجه اعتبار ساقط شد. یا آنجا که به دروغ اعلام شد برندگان این مسابقه از سربازی معاف هستند، یا آنجا که اعلام شد که به برکت این مسابقات از این پس تیمهای رباتیک ایرانی میتوانند آزادانه هر قطعه الکترونیکی را که میخواهند وارد کنند، یا ... و آنجا که آقای رییس بزرگ بزرگترین دانشگاه جهان، اعلام کردند که امروز ایران تولد پروفسور حسابی دیگری را جشن میگیرد (منظورشان همان کسی بود که بار برگذاری چنین نمایش باشکوهی را بردوش کشیده بود).

اما امروز ...
آقایان پس از نمایش عالیشان در ایران اوپن ۲۰۰۶ بر آن شدند که اختیار ربوکاپ ایران را قبضه کنند. برای این منظور با صرف هزینه فراوان و لشگرکشی به آلمان، موفق شدند فدراسیون جهانی ربوکاپ را مجاب نمایند که آنها را نماینده افکار عمومی RoboCupperهای ایرانی بدانند. متاسفانه سکوت سایر افرادی که به نوعی صاحب حق هستند، نیز در این راه بی تاثیر نبود. بعد از پایان ایران اوپن ۲۰۰۶ بسیاری از افراد شناخته شده ایران، عطای همکاری با ایشان را به لقایش بخشیده، از انجام هرگونه همکاری با آقایان امتناع کردند. آقایان هم که از خدا خواسته، از فضای به وجود آمده نهایت استفاده را کردند، و کمیته ای با عنوان کمیته ملی ربوکاپ ایران تشکیل دادند، و خود را مالک دربست وسیله تبلیغاتی خوبی به نام ربوکاپ کردند.

دعوت به همکاری!
آری، ... اینچنین بود که وقتی هفته گذشته، از سوی یکی از اعضای محترم این کمیته دعوتتامه همکاری برای افراد دلسوزی که در بالا ذکرشان رفت ارسال شد، از سوی هیچ یک از آنها مورد قبول قرار نگرفت. متاسفانه باید بگویم که تا کنون ربوکاپ به صورت غیر رسمی در ایران ابزار تبلیغاتی گروههای خاصی بود که از ناآگاهی جامعه استفاده میکردند، و از آن بهره برداریهای شخصی میکردند. اما امروز دیگرکار از کار گذشته، و شکل غیر رسمی قضیه هم تغییر یافته و دیگر به صورت رسمی و تحت عنوان کمیته ملی ربوکاپ ایران این اتفاق می افتد. ... متاسفم.

فکر نمیکنم عاقبت این تحریم این باشد که برگزاری مسابقات ایران اوپن به مشکلی برخورد نماید. اما معتقدم وقتی قرار است شما برای یک هدف بزرگ فعالیت نمایید، اما میدانید که زحمات شما در راستای انجام آن پروژه به کار گرفته نخواهد شد، و گروهی خاص از نتایج تلاشهای شما به نفع خود و گروهشان بهره برداری میکنند، دلیلی برای ادامه آن همکاری وجود ندارد.

شاید در آینده در این باره بیشتر بنویسم.

۹ نظر:

VaHiD گفت...

سلام آرش جان
چند وقتي بود وبلاگت رو نخونده بودم اما اين دفعه حرف‌هاي جديد شنيدم؟
اين حرف‌ها از تو بعيده. همچين حرف مي‌زني انگار دو روزه وارد روبوكاپ شدي؟
ماكه روزهاي زيادي رو ديديم از همون انتخابات 2003 مشخص بود كه چه كسايي دنبال چه چيزهايي بودند:)
در كل دلم برات تنگ شده بود گفتم چه چيزي بگم
خوش باشي انقدر هم حرس نخورد برات بده:)

ناشناس گفت...

salam.veblog khobi dari vali babinam khodetam joze bachehaye robocupi? age hasti dost daram bishtar bahat ashna besham fek konam harf bara goftan ziyad dashte bashim...
niloofar_lady4000 @yahoo.com
montazere mailet hastam

hosein rasooli گفت...

salam aga arash
man haminjori ro net dashtam darmorede mosabegate robocup matlab jam mikardam ke cheshmam be in matlabi ke neveshti oftad man khodam to in mosabegati ke gofti bodam va kamelan mifahmam ke chi migi ama be nazaram ye kam zeiadi egrar kardi be har hal khoshahl misham age ye mail beman bezani chand ta so@l azat daram chon daram ye magale raje be vazeiate mosabegate robotic to iran minevisam shaiad betonid komakam konid
ba tashakor
mohamad hosein rasooli fard
MHORASOOLI@GMAIL.COM

ناشناس گفت...

سلام امیدوارم حالتون خوب باشه
به نظر من دارین درست میگین .من 17 سالم هستش و هنرستانیم رشته کامپیوتر
به هر دری که میزنم عضو یه تیم ربوکاپ بشم نمیتونم ینس نمیشه خودم خیلی علاقه دارمو خلاقیتم دارم متاسفانه تیمای ربوکاپ مخصوص تیزهوشانه اونا میگن نمیدونم!!
خلاصه اینکه حق بچه هایی مثه منو دارن میخورن نمیذارن استعدادای ما هم شکوفا بشه حالا من نیستم بضی دوستامم هستن اونا نا امیدن من هنوز امید دارم
از شما می خوام کمکم کنید به عنوان استاذ که چطوری یه تیم راه بندازم .حتی من بدون مربی دارم c++ یاد میگیرم چون گفتن که باید بلد باشم بازم ممنون اگه قبول می کنین خبرم کنید.فلن خدانگهدار
mohamad_clasic2006@yahoo.com

ناشناس گفت...

سلام امیدوارم حالتون خوب باشه
به نظر من دارین درست میگین .من 17 سالم هستش و هنرستانیم رشته کامپیوتر
به هر دری که میزنم عضو یه تیم ربوکاپ بشم نمیتونم ینس نمیشه خودم خیلی علاقه دارمو خلاقیتم دارم متاسفانه تیمای ربوکاپ مخصوص تیزهوشانه اونا میگن نمیدونم!!
خلاصه اینکه حق بچه هایی مثه منو دارن میخورن نمیذارن استعدادای ما هم شکوفا بشه حالا من نیستم بضی دوستامم هستن اونا نا امیدن من هنوز امید دارم
از شما می خوام کمکم کنید به عنوان استاذ که چطوری یه تیم راه بندازم .حتی من بدون مربی دارم c++ یاد میگیرم چون گفتن که باید بلد باشم بازم ممنون اگه قبول می کنین خبرم کنید.فلن خدانگهدار
mohamad_clasic2006@yahoo.com

Hassan Karimi گفت...

من امسال در رشته ی امدادگر شرکت کردم. باید بگویم بیشتر حرف های شما را قبول ندارم.
مسابقات اصلی روبوکاپ فقط سالی یکبار برگزار می شود که تا به حال در ایران برگزار نشده و تا چند سال آینده هم نخواهد شد. آنچه در ایران برگزار می شود و به اسم ایران اوپن یا مسابقات روباتیک آزاد ایران، یا مسابقات روبوکاپ آزاد ایران معروف است یکی از مسابقات منطقه ای روبوکاپ مثل جرمن اوپن، یو اس ای اوپن و... و از نظر اعتبار بین المللی هم در همان حد است. نه بیشتر و نه کمتر.
اینکه تیم های ایرانی از پیشرفته ترین و قوی ترین تیم های جهان هستند نیز کاملا واضح است و با یک جستجوی ساده در نتایج مسابقات روبوکاپ و اوپن ها به راحتی قابل مشاهده است.
در مورد هدف ایرانی ها هم بنده از گذشته اطلاع ندارم که چگونه بوده ولی در حال حاضر هدف ما و بسیاری از تیم های شرکت کننده ی ذیگر کسب تجربه و مهارت و البته در کنار آن استفاده از مزایای شرکت و کسب رتبه در مسابقات است.
می دانید که امسال قائم مقام کمیته ی بین المللی روبوکاپ هم در افتتاحیه و هم در اختتامیه سخنرانی کرد. من سخنارنی اختتامیه را شنیدم و ایشان گفتند هدف اصلی همین تلاش شبانه روزی و گروهی تیم های شرکت کننده، کسب مهارت و تجربه و ایجاد شور و نشاط در جوانان دانشجو است که در ایران هم همه ی این اهداف کم و بیش وجود دارند.
ضمنا بنده چند بار رئیس دانشگاه آزاد قزوین که رئیس کمیته ی روبوکاپ در ایران و برگزار کننده ی مسابقات ایران اوپن هست را دیدم. آن هم در خوابگاه و سلف! و هنگام سرکشی و بازدید. ایشان بسیار متواضع و بی توقع بودند و همه ی مردم شهر قزوین او را دوست داشتند و می دانستند شهریه ای که از آن ها دریافت می شود چیزی بیشتر از آن خرج خود دانشجویان می شود. آقای موسی خانی به دوستان من در اتاقشان گفته بودند دانشگاه های مختلفی برای برگزاری مسبقات به ما درخواست می دهند ولی وقتی شرایط خود را برای آن ها اعلام می کنیم عقب می کشند و هیچکدام حاضر به برگزاری مسابقات نیستند.

ناشناس گفت...

پژوهش سرای رشد تهران وابسته به آموزش و پرورش منطقه 18 قصد دارد مسابقات ربوکاپ در سطح کشور برگزار کند که 11 لیگ را در بردارد و بعد از مسابقات آزاد ایران بزرگترین مسابقه در سطح کشور میباشد از علاقه مندان به شرکت در مسابقات دعوت میشود تا ابتدا فرم ثبت نام مسابقات در صفحه اصلی را به دقت و کامل پر نموده و به ایمیل مربوطه(robocup@pajooheshsara.ir) ارسال نمائید دقت داشته باشید که ذکر نام تیم و رشته و اعضا برای هر نفر و عکس و فتوکپی شناسنامه برای هر اعضا الزامیست.
جهت کسب اطلاعات بیشتر m.rahmani@pajooheshsara.ir مکاتبه نمائید و یا در روزهای یکشنبه تا چهارشنبه در ساعات اداری با تلفن 02166625051 تماس حاصل فرمائید.
www.pajooheshsara.ir
دبیرخانه برگزاری مسابقات

Arash گفت...

salam, ba hameye harfat movafegham, kheyli khoshhalam az inke yeki peyda shod harfe dele mano zad!!!!!!

رباتیک گفت...

با سلام و عرض خسته نباشید . وبلاگ شما به عنوان برترین ها انتخاب شده است . شرکت صها از شما در خواست تبادل لینک نموده و نمایندگی فعال می پذیرد . در صورت داشتن آمادگی اقدام نمایید