صفحات

فوتباليستها ورژن 2

در بحبوحه هيجانهای قبل از جام جهانی فوتبال بود، که ايده ای به ذهنم رسيد ... ببينيد: [+]


تاريخچه
به خاطر دارم که در دوره دبيرستان موقع برگزاری مسابقات فوتبال (مثل جام ملتهای آسيا)، با يکی از دوستان فرمهايی درست ميکرديم وبين بچه ها پخش ميکرديم تا پيش بينی های خودشان را از نتيجه مسابقات در آن بنويسند. بعد فرمها را جمع آوری ميکرديم و بعد از پايان مسابقات، به پيش بينی ملت امتياز ميداديم. گاهی يک پول مختصری هم جمع ميکرديم، و به برنده ها جايزه هم ميداديم. راستش معمولا يک پولی هم از جيب رويش ميگذاشتيم تا بشه يک خودکاری، روان نويسی، چيزی خريد و به برنده هديه داد.

چند سال بعد، وقتی که ديگه دانشجو شده بودم، يکی از اقوام همان کار ما را به شکل سازمان يافته تری پياده کرد. آن هم اين که فرم هايی آماده کرده بود، و در هنگام تعطيلات نوروز، و ديد و بازديدهای عيد، آن را بين تمام دوستان و آشنايان تقسيم ميکرد، تا مسابقات جام جهانی را که در تابستان برگزار ميشد (يعنی حدود 3 ماه بعد)، پيش بينی کنند. هرکس هم علاقمند بود در مسابقه شرکت کند، حق وروديه ای را به آن آقا ميپرداخت. بعد از پايان جام جهانی، يک روز تعطيل همه دوستان و آشنايان در يک باغ جمع ميشدند، و ضمن آنکه از طبيعت بهره ميبردند، جوايزی هم بين برندگان تقسيم ميشد. فکر کنم اين کار در 2 جام جهانی 2002 و 1998 انجام شد.

به خاطر دارم که در هنگام جام جهانی 2002 هم يک سری از دوستانم هم ايده مشابهی پياده کردند. همه اين تجربيات نشان ميداد که اين تيپ مسابقات اگر به شکل خوبی اجرا بشوند، بين جمع دوستان و آشنايان علاقمند به ورزش جذابيت خاص خودش را دارد.

نسخه اوليه فوتباليستها
اما در گرماگرم هيجانهای قبل از جام جهانی 2006 آلمان، اين ايده از ذهنم گذشت که همان کار را درقالب يک سايت پياده سازی کنم. ايده را با يکی از دوستان (روزبه) مطرح کردم، و با کمک روزبه دست به کار شديم و نسخه اوليه ای از سايت فوتباليستها را برای پيش بينی مسابقات جام جهانی آماده کرديم.


برايمان قابل باور نبود که همان سايت پر ايراد و آماتور، که مملو از باگهای کوچک و اعصاب خرد کن بود، بدون آنکه ذره ای خرج تبليغاتش شود، روزانه تا 3500 الی 4000 ويزيتور هم داشت. ضمن آنکه بيش از 500 نفر به عضويت سايت درآمده بودند و روزانه نظرات خود را در آن وارد ميکردند.

واما اکنون ...
بعد از پايان جام جهانی 2006، تصميم گرفتيم سايت را يک خانه تکانی اساسی بکنيم، و همه تجربياتی را که در نسخه اوليه فوتباليستها بدست آورده بوديم، با ايده های نابی که اعضای گرامی سايت در اختيارمان گذاشته بودند، روی هم بريزيم و فوتباليستها را به يک پاتوق دوستانه برای علاقمندان ايرانی فوتبال تبديل نماييم.

قرارمان اين بود که اين نسخه جديد، ابتدای مهر ماه (همزمان با شروع ليگ برتر) عملياتی شود. اما متاسفانه کارها کمی بيشتر طول کشيد. امروز (با استعانت از 4 روز تعطيلی اهدايی آقای پرزيدنت) کم کم ميتوانم اعلام کنم که نسخه بتای «فوتباليستها» آماده استفاده است.

آنچه مسلم است اينکه در روزها و ماههای آينده بخشهای مختلفی به اين سايت اضافه خواهد شد، تا بتواند هرچه بيشتر شايسته عنوان پاتوق فوتبالدوستان ايرانی شود. اما اميدوارم که سايت فوتباليستها، از هم اکنون پاسخگوی نيازهای خاص علاقمندان باشد. اگر پيشنهاد يا انتقادی هم وجود دارد، با آغوش باز ميپذيريم.

درباره نسخه جديد «فوتباليستها»
همان گونه که ذکر شد، در نسخه جديد، قصد داريم به سمتی حرکت کنيم که «فوتباليستها» به يک پاتوق گرم و دوستانه علاقمندان فوتبال تبديل شود. به گونه ای که هر علاقمند به فوتبال، در روز حداقل يک بار به اين سايت سر بزند، واطلاعات بازيهای هر روز را دريافت نمايد، اگر خواست نظرش را درباره هر بازی اعلام کند، با دوستانش کرکری بخواند و ...

برای نيل به اين هدف در نخستين گام، لازم است فرد در سايت عضو شود و يک پرونده ساده (فعلا فقط نام و نام خانوادگی) داشته باشد. هر چند بدون عضويت هم امکان استفاده از بسياری از امکانات سايت وجود دارد، اما پيشنهاد ميکنم که اگر به اين چيزها که گفتم علاقمنديد، حتما در فوتباليستها عضو شويد. امکاناتی که به مرور به سايت اضافه ميشود، آنقدر جذاب خواهد بود که شما را ترغيب نمايد که عضو فوتباليستها باشيد.

هم اکنون ميتوانيد ضمن پيگيری نتايج مسابقات و مشاهده وضعيت تيمها در ليگهای مختلف، برنامه دقيق مسابقات هر روز را در سايت فوتباليستها مشاهده کنيد. ضمن آنکه امکان پيش بينی نتيجه بازيها هم وجود دارد، و ما چکيده ای از نظرات اعضا را درباره هر مسابقه، به همراه يک عالمه اطلاعات جالب درباره هر مسابقه درهر لحظه دراختيارتان قرار ميدهيم.

بيش از اين مطلب را طولانی نميکنم. لطفا کمی وقت بگذاريد و در سايت فوتباليستها چرخ بزنيد. اميدوارم مفيد باشد، و با يک بار مراجعه به اين سايت مشتری دائمی اش شويد.

هیچ نظری موجود نیست: