صفحات

نرم افزارهای Open Source برای Windows - قسمت اول

نهضت Open Source روز به روز طرفداران بيشتری پيدا ميکند. در ايام نه چندان دور (همين چند سال قبل)، اگر از کسی درباره نرم افزارهای Open Source سوال ميکردی، نهايتا به يکی دو پاسخ عمومی همچون سيستم عامل Unix يا کامپايلر زبان C ميرسيدی. واقعيت آن است که صنعت توليد نرم افزار هنوز آنقدر رشد نکرده بود، و تعداد نرم افزارهای کاربردی آنقدر زياد نبود که انتظار شنيدن نامهای متعددی را داشته باشيم.

اما با پيشرفت سريع نرم افزارهای کاربردی، و استفاده گسترده از آنها، طرفداران نرم افزارهای Open Source هم بيکار ننشسته اند، و به توليد نرم افزارهايی با کيفيت مناسب، برای رقابت با نرم افزارهای تجاری موجود پرداخته اند. يکی از معروفترين اين نرم افزارها همان Firefox معروف است، که طبق اخباری که از گوشه وکنار شنيده ميشود، به آرامی در حال ربودن گوی سبقت از همتايان خود (از جمله Internet Explorer) است.

در گذشته، نرم افزارهای Open Source عمدتا تحت سيستم عاملهای غير از Windows بودند؛ اما در سالهای اخير توسعه نرم افزارهای Open Source تحت Windows نيز مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به گستردگی استفاده از محيط سيستم عامل Windows و سادگی، سبک بودن، قدرتمندی و راحتی کار با نرم افزارهای Open Source مناسب ديدم که برخی از اين نرم افزارها را اينجا معرفی کنم. توجه کنيد که يکی از مهمترين ويژگيهای اين نرم افزارها رايگان بودن آنهاست، لذا برای استفاده از آنها نياز به پرداخت هيچ پولی نيست. به کرک و شماره سريال و امثالهم نيز نياز نداريد.

Gaim
نرم افزار Instant Messaging يا همان Messenger خودمان. توسط اين نرم افزار ميتوانيد همزمان به اکانت خود در Yahoo! Messenger و MSN Messenger و ICQ و چندين سرويس Chat ديگر متصل شويد و در يک محيط واحد از امکانات همه آنها استفاده کنيد. [دريافت]

Mozilla Firefox/Thunderbird
فکر نميکنم در مورد اين دو نرم افزار نياز به توضيح خاصی باشد. Firefox يک مرورگر قدرتمند وب و Thunderbird نرم افزاری برای دريافت و ارسال email (مشابه Outlook) است.


هر دو نرم افزار قابليت سفارشی شدن (Customization) مطابق سليقه کاربر را دارند. [دريافت فايرفاکس] [دريافت تاندربرد]

OpenOffice.org
اين مجموعه نرم افزاری قدرتمند که بين کاربران سيستم عاملهای لينوکس طرفداران زيادی دارد، جايگزين مطمئنی برای مجموعه Office مايکروسافت ميتواند باشد. اين مجموعه، شامل شش نرم افزار است که ميتواند برای کار با صفحات گسترده (Spreadsheet)، بانکهای اطلاعاتی، اسناد (Document)، نمايش اسلايد و ... مورد استفاده قرار گيرد. اين مجموعه اکنون در محيطهای مختلف، و از جمله ويندوز قابل استفاده است. [لينک]

GIMPshop
يک جايگزين کامل (و حتی در برخی موارد بهتر) برای فتوشاپ. فوق العاده سبک و با کاربری آسان و قابليتهای فراوان. [لينک]

Filezilla
يک نرم افزار کامل و عالی برای نقل و انتقال فايل بر روی سايتهای FTP. [دريافت]

Notepad++
با دانلود کردن اين Editor جذاب و قدرتمند، آن را جايگزين Notepad خود نماييد. قابليتهای زيادی دارد، از جمله اينکه اگر فايلهای برنامه های زبانهای مختلف را با Notepad++ باز کنيد، ميتوانيد کلمات کليدی، متغيرها، توضيحات و ... را به رنگهای مختلف ببينيد. [دريافت]

ادامه دارد ...

۲ نظر:

fatemeh گفت...

سلام بر اساس امر بانک مرکزی نرخ تورّم به بیشتر از ۲۰ درصد رسیده. این یعنی حقوق‌ها باید ۲۰ درصد بیشتر بشوند. همه میگویند بسیجیها بهترین حقوق و مزایا را دارند. ما که ندیدیم. نون برای ما هم گران شده. همه چیز برای ما هم گران شده. در یک بلاگ خواندم که ماها بهترین حقوق هارا میگیریم و نرخ تورّم به ما اثر نخواهد داشت.والله به امام قسم اگر این واقعیت داشته باشد.فقط همین را می‌خواستم بگویم.

ناشناس گفت...

سلام دوست عزیز ضمن تشکر از مطالب خوبی که ارائه نمودید خواهشمندم راهنمایی فرمایید چگونه و از کجا می توان کد منبع حداقل یک نمونه از نرم افزارهای متن باز را دانلود کرد؟
shaahindj@yahoo.com