صفحات

HRP-2m Choromet

چهار شرکت ژاپنی، يک ربات انسان نما (Humanoid Robot)، به نام HRP-2m Choromet برای استفاده در آموزش و پروژه های پژوهشی ساخته اند. اين ربات که 13 اينچ (حدود 34 سانتيمتر) قد دارد، برای برنامه ريزی شدن از يک محيط نرم افزاری Open Source مبتنی بر سيستم عامل لينوکس بهره ميگيرد. (منبع خبر)

نکته جالب توجه: اين ربات با حمايت موسسه ملی فناوری و علوم صنعتی پيشرفته ژاپن (AIST) ساخته شده است. اين موسسه احتمالا چيزی شبيه سازمان صنايع نوين خودمان است. بخش اعظم تکنولوژيهايی که در ساخت اين ربات مورد استفاده قرار گرفته، پيش از اين توسط AIST توسعه داده شده است. بخش هوشمند اين ربات مبتنی بر يک SBC يا کامپيوتر ساده ای روی يک بورد (Single Board Computer) است، که از يک پردازنده ساده 240 مگاهرتزی با 32 مگابايت حافظه تشکيل شده است. يک محيط Linux بلادرنگ (Real Time) نيز برای آن فراهم شده است.


مقايسه اين تکنولوژی با آنچه در شرکت پارسه و با حمايت سازمان صنايع نوين انجام شده بسيار جالب است[+]. پردازنده ای کما بيش مشابه آنچه ژاپنيها دارند، به همراه SBC مربوطه ساخته شده. مقدار زيادی ابزار برنامه نويسی و Debug و ... به همراه يک سيستم عامل بلادرنگ قدرتمند (eCos) هم برای آن مهيا شده است. يعنی تقريبا همه آن فناوری که AIST در ژاپن توسعه داده است را کمابيش در اينجا داريم. در رباتيک هم که الحمدلله ادعايمان گوش فلک را کر ميکند.

به نظر همه چيز مهيا است. پس چه چيزمان با ژاپنيها فرق ميکند که آنها دارند تخته گاز پيشرفت ميکنند (يعنی مرتب چيزهای جديد ميسازند، از تکنولوژيهايی که در اختيار دارند استفاده ميکنند، و آنها را در زندگی روزمره به کار ميگيرند، و حتی از اين راه سود کسب ميکنند)، اما ما هنوز داريم درجا ميزنيم؟

هیچ نظری موجود نیست: