صفحات

ماموريت گوگل

مقدمه
برنامه ريزی از پايه های مديريت صحيح و اصولی است، تا جايی که در آموزشهای کلاسيک مديريت، آنجا که وظايف مديريت را برمی شمارند همواره برنامه ريزی همواره يکی از سرفصلهای اصلی را تشکيل ميدهد. در اهميت برنامه ريزی همين بس که ساير وظايف يک مدير، در ارتباط با برنامه ريزی است که معنی پيدا ميکند. سازماندهی، کنترل و حتی رهبری همگی وظايفی هستند که مديريت يک سازمان بايد انجام دهد تا به اهداف تعيين شده در برنامه ها دست يابد.

برنامه ها در سطوح مختلف تعريف ميشوند و انواع مختلفی دارند. از انواع و اقسام بودجه بندی ها و قوانين گرفته، تا دستورالعملها و رويه ها و استراتژی ها و حتی اهداف کوتاه مدت و بلند مدت سازمان، انواع مختلف برنامه محسوب ميشوند. يکی از مهمترين نيازهای اوليه يک سازمان تعيين اهداف بلند مدت و راه رسيدن به آنها است. اين نوع برنامه که به خصوص در شرکتها و سازمانهای بزرگ اهميت پيدا ميکند، به برنامه استراتژيک مشهور است.


برنامه استراتژيک اجزای مختلفی دارد: اهداف (Goal)، شعارها (Motto)، چشم انداز (Vision) و ماموريت (Mission) سازمان از جمله بخشهای مختلف برنامه استراتژيک محسوب ميشوند، که بايد با صرف هزينه و دقت فراوان تعيين شوند. برنامه استراتژيک برای يک سازمان حکم همان خشت اول را دارد که اگر کج نهاده شود، ديوار تا ثريا کج خواهد رفت. به عنوان يک مثال خوب ميتوان به مقايسه دو شرکت خودروسازی ايران خودرو و هيوندای کره جنوبی پرداخت. اين دو شرکت که تقريبا همزمان آغاز به کار کرده اند، دربدو تاسيس شعارهايی برای خود در نظر گرفته اند. شعار هيوندای اين بوده: "پيش به سوی صادر کردن خوروهای ساخت هيوندای به خارج از مرزهای کره". اين را مقايسه کنيد با شعار معروف ايران خودرو: "به اميد روزی که هر ايرانی يک پيکان داشته باشد". هر دو شرکت در طول ساليان برای رسيدن به اهداف خود تلاش کرده اند. اما اينچنين بوده که ما الان در ايران از انواع مدلهای هيوندای استفاده ميکنيم، اما ايران خودرو تا همين پارسال دست از سر پيکان بر نداشته بود.

و اما Google ...
اما هدف از اين مقدمه چينی آن بود که اهميت موضوع را آنچنان که در ذهن دارم، بيان کرده باشم. مثل خيلی های ديگر، امپراتوری Google در سالهای اخير، از جنبه های مختلف مورد توجه من بوده است. با پيشرفت ها و خلاقيتهای ارائه شده در Google، سرويسهای جديدش، شکل و شمايل و سادگی هيجان انگيزش خيلی حال ميکنم.


جالب است به صفحه معرفی Google از نگاه خودش نگاهی بيندازيم. ماموريتی که مديران Google برای خودشان تعيين کرده اند، درهمان سطر اول به وضوح بيان شده است:

"Google's mission is to organize the world's information and make it universally accessible and useful."

يعنی Google ميخواهد همه اطلاعات موجود در دنيا را سازماندهی کند، و آن را در دسترس همه جهانيان قرار دهد. وقتی خدمات، سرويسها، قابليتها، تصميمات و ... ارائه شده توسط مديران Google را در سالهای اخير مرور ميکنيم، و آنها را در کنار عبارت فوق قرار ميدهيم، خيلی چيزها برايمان روشن تر ميشود. در همين صفحه معرفی Google، اشاره ای گذرا به هريک از اين خدمات شده، و جايگاه آنها برای رسيدن به آن هدف بزرگ به روشنی تبيين شده است.

بسيار ديده ام که اين سوال برای افراد پيش می آيد، که چرا Google اين همه خدمات با کيفيت خود را به رايگان در اختيار همه قرار ميدهد؟ به نظر شما پاسخ اين قبيل سوالات در همان جمله بالا نهفته نيست؟

۴ نظر:

محمد گفت...

سلام
من از پي سي دانلود با سايت شما آنا آشنا شدم... ولي چيزي كه مي خوام بگم اينه كه گوگل آينده ي خوبي نخواهد داشت!!! اين پيش بيني من هستش... سرچ گوگل داره روز به روز ضعيف و ضعيف تر ميشه... تنها دليلش هم اينه كه سيستم رنكينگش لو رفته... ديگه اين گوگل گوگل سابق نيست... امروز حد اقل 5 تا از 10 مورد اول جستجو ها صفحاتي هستن كه با تطابق خودشون براي گرفتن رنكينگ بالاتر به اونجا رسيدن و اكثرا" يا از تبليغات پر شدن و يا كم تر به خواسته ي جستجوگر نزديك هستن!! اين تازه اول كاره... امروز بحث سئو داره روز به روز پر طرفدار تر ميشه و اين يعني ضعيف تر شدن نتايج گئگل در آينده ي نزديك... حتي من خودم اگه قبلا"هميشه از گوگل استفاده مي كردم الان يه موقع هايي از ياهو استفاده مي كنم(چون سيستم رنكينگ ياهو برخلاف گوگل اتوماتيك نيست و توسط ويراستاران انجام ميشه)... البته گوگل امروز انقدر بزرگ شده كه حرف زدن از مرگ گوگل مثل يه جوك ميمونه ولي به نظر من گوگل ضعيف تر خواهد شد يا بهتره بگم بيش از اين پيشرفت نخواهد كرد! البته جي ميل و بلاگر و اوركات سرويس هاي خوبي هستن ... اگه ميشه نظرت رو در وبلاگم بگو...

ناشناس گفت...

When all else is lost the future still remains.


--------------
University of Vienna

ناشناس گفت...

There is no royal road to learning.

-----------------------------------

fatemeh گفت...

سلام طبق گفته‌های آقای مهندس احمد علی‌ هراتی نیک‌ صنایع فولاد، بزودی کارخانه‌های ذوب آهن باید درشون را ببندند زیرا دولت نرخ برق را برای کارخانه‌ها بالا برده است، و ما بهیچ وجه با آهن آلات وارد شده نمیتوانیم رقابت کنیم. ما اگر کوره‌های بهتری داشتیم بهترین آهن دنیا را میتونستیم تولید کنیم. اما متأسفانه همینطور که آقای هراتی نیک‌ گفته ما بخاطر لج کردن دولت با دنیا و تحریم‌های مختلفه، آهن را با هزینهٔ خیلی بالا تولید می‌‌کمنیم. بهترین نفت را داریم ولی‌ نمیتونیم تصفیه کنیم. بهترین سنگ آهن را هم داریم ولی‌ باید از خارج آهن بیاوریم .