صفحات

نسل 2.5 تلفن همراه از سال آينده در ايران

در خبرها خواندم که نسل 2.5 تلفن همراه از سال 86 در کشور راه اندازی ميشود. استفاده از سرويسهای GPRS يا همان خدمات نسل 2.5 چند سالی است در کشورهای مختلف انجام ميگيرد، و در حالی که دنيا به سمت استفاده از نسل سوم تلفنهای همراه خيز برداشته، ما تازه برای استفاده از نسل 2.5 اما و اگر داريم. مناسب ديدم مروری گذرا بر امکانات نسل 2.5 و آنچه در اختيار ما قرار ميدهد داشته باشم.

با نصب و راه اندازی سرويس GPRS بر روی شبکه موبايل GSM فعلی، قابليتهايی همچون اتصال مستقيم گوشيهای تلفن همراه به شبکه های انتقال اطلاعات همچون اينترنت و X.25، ارسال يک پيام به چند نفر، برقراری تماس تلفنی همزمان با چند نفر، ارسال پيامهای چندرسانه ای (MMS) و ... در اختيار مشترکان شبکه تلفن همراه قرار ميگيرد.


سرعت انتقال اطلاعات به کمک سرويس GPRS، بين 30 تا 80 کيلوبيت در ثانيه است. البته با تغييراتی اندک در بخش راديويی تجهيزات GPRS، ميتوان اين سرعت را بالاتر هم برد (160 تا 236.8 کيلوبيت در ثانيه). هر چند گزارشهای موجود حاکی است که متوسط سرويسهای GPRS موجود در دنيا سرعتی بين 4 تا 5 کيلوبايت در ثانيه (32 تا 40 کيلوبيت در ثانيه) دارند. قيمت اين سرويس نيز در نقاط مختلف دنيا متفاوت است. به عنوان نمونه هزينه انتقال يک مگابايت اطلاعات به کمک GPRS در انگلستان 4 پوند، در فيليپين 3 دلار و در آفريقای جنوبی 0.07 دلار است.

سرويس GPRS را اصطلاحا نسل 2.5 ارتباطات تلفن بيسيم (2.5G) نيز مينامند.

1G يا نسل اول ارتباطات بدون سيم تلفنی عمدتا به تلفنهای بيسيم آنالوگی اطلاق ميشود که در دهه 80 عرضه شد. نسل دوم تلفنهای بدون سيم (2G)، در حدود سال 1990، آغاز ورود تکنولوژی ديجيتال به عرصه تلفنهای بدون سيم بود. در حقيقت مهمترين تفاوت تلفنهای بدون سيم نسل اول و دوم استفاده از امواج راديويی آنالوگ در نسل اول و ديجيتال شدن آنها در نسل دوم بود. تکنولوژيهای نسل دوم در شکلهای مختلفی عرضه شدند، که يکی از مشهورترين آنها GSM است.

نسل بعدی تلفنهای بدون سيم که برای اولين بار در کشور ژاپن پياده سازی ميشود به صدا به چشم اطلاعات ديجيتال مينگرد. در نسل سوم (3G)، آنچه منتقل ميشود data است، خواه آن data صدای من و شما باشد که باتلفن با هم صحبت ميکنيم، و يا اطلاعات موجود در يک سايت اينترنت يا يک پيام کوتاه و ... . در نسل سوم همه چيز در قالب اطلاعات ديجيتال منتقل ميشود. با سرعت نسبتا بالايی که در تلفنهای نسل سوم پيش بينی شده است، امکاناتی از قبيل Video Telephony (تلفنهای تصويری بيسيم)، با کيفيت مناسب مقدور خواهد بود. 40% کاربران تلفن همراه در ژاپن در سال 2005 از نسل سوم تلفنهای همراه استفاده کرده اند. پيش بينی ميشود تا پايان سال 2006 تقريبا همه کاربران ژاپنی، به استفاده از تلفنهای نسل 3 روی بياورند و 2G ديگر در ژاپن مورد استفاده قرار نگيرد. از آن پس ژاپنيها به فکر راه اندازی نسل 3.5 با سرعتی بالغ بر 3 مگابيت در ثانيه خواهند بود.

ابداع GPRS يا General Packet Radio Service پس از عرضه نسل دوم تلفنهای بيسيم انجام شد. هدف از راه اندازی سرويس GPRS آن بود که حال که صداها از طريق امواج راديويی ديجيتال انتقال می يابند، پس ميتوان از همين امواج ديجيتال برای انتقال اطلاعات نيز استفاده کرد. بنابراين پس از آنکه GPRS پای به عرصه گذاشت عنوان نسل 2.5 تلفنهای بدون سيم (2.5G)، برای آن برگزيده شد.

هیچ نظری موجود نیست: