صفحات

آريستو

يکی از پروژه هايی که از حدود 2 سال پيش مشغول انجامش بوديم، با موفقيت به اتمام رسيده. پريروز يک متن خبری آماده کردم و برای چند تا از خبرگزاريها ارسال کردم. خيلی جالبه که از ديروز تا الان خبرنگارها پاشنه در شرکت را از جا در آوردند (البته به صورت تلفنی!). متن خبری که برای خبر گزاريها ارسال کردم به قرار زير است:
آريستو؛ اولين پردازنده رايانه ای ساخت ايران

برای اولين بار تراشه پردازنده رايانه ای 32 بيتی به طور کامل در داخل کشور طراحی و ساخته شد. اين پردازنده که آريستو (Aristo) نام دارد، با حمايت های مرکز صنايع نوين وزارت صنايع و توسط کارشناسان و مهندسين شرکت نيمه رسانا پارسه، به طور کامل در داخل کشور طراحی و ساخته شده است.

آريستو، که برای انطباق با استانداردهای بين المللی، و قابليت عرضه و رقابت با ساير پردازنده های موجود در بازار، بر مبنای معماری پردازنده های SPARC طراحی و ساخته شده است و با فرکانس 150 مگاهرتز کار ميکند ميتواند در پروژه های مخابراتی، خودروسازی، اتوماسيون صنعتی، سيستمهای رباتيک و هوش مصنوعی، شبکه های کامپيوتری و انتقال اطلاعات و ... کاربرد وسيعی داشته باشد.

تا کنون استفاده ازپردازنده های موجود (ازقبيل پردازنده های خانواده ARM، MIPS و ...) در پروژه های داخلی، به دليل عدم وجود رابطه تجاری مناسب بين ايران و کشورهای توليدکننده اين محصولات، ميسر نبود، که با وجود يک پردازنده استاندارد که در داخل کشور طراحی شده، اين مشکل بطور کامل مرتفع گرديده است. در حال حاضر اين امکان وجود دارد که جزئيات طراحی اين پردازنده (در حد IP Core) به همراه مستندات کامل آن در اختيار متخصصين قرار گيرد تا بتوانند از آن در طراحی پروژه های بزرگ که نيازمند پياده سازی سيستمهای Embedded هستند، استفاده نمايند.

به همراه اين پردازنده مجموعه کاملی از نرم افزارها و سخت افزارها ارائه شده است. کامپايلر gcc که يک کامپايلر شناخته شده زبان C است به صورت خاص برای آريستو بهينه سازی گرديده است. ضمن آنکه يک محيط نرم افزاری فوق العاده قدرتمند برای اشکالزدايی برنامه ها آماده شده است. در عين حال اين پردازنده مجهز به سيستم عامل همزمان قدرتمند eCos می باشد، که ميتواند بسته به نياز مصرف کننده تا مقدار قابل ملاحظه ای کوچک سازی گردد.

در کنار همه اينها يک بورد آزمايشگاهی متشکل از پردازنده آريستو و مقادير قابل توجهی از سخت افزارها و درگاههای جانبی برای استفاده متخصصين و دانشجويان آماده شده است.

با معرفی و استفاده از اين پردازنده در دانشگاهها و بخشهای صنعتی، ميتوان از مزايای پردازنده ايرانی، برای بومی سازی ادوات و ملزومات صنايع مختلف استفاده نمود.

لينک مطالبی که از امروز صبح تا الان در اين زمينه در جاهای مختلف منتشر شده و من در اختيار دارم اينها هستند:

خبرگزاری فارس: اولين پردازنده رايانه‌اي در ايران ساخته شد
واحد مرکزی خبر: ساخت تراشه پردازنده رایانه درایران
جام جم: پژوهشگران ایرانی موفق به ساخت تراشه پردازنده رایانه شدند
ايسنا: دستيابي متخصصان ايراني به فن‌آوري طراحي و ساخت «پردازنده» (مصاحبه با من)
خبرگزاری شين هوا (چين)
خبرگزاری سينا (چين)

اگر اطلاعات بيشتری درباره Aristo ميخواهيد به سايت شرکت نيمه رسانا پارسه مراجعه کنيد.

هیچ نظری موجود نیست: